Od wczoraj mamy Port. Tak, tak Port Łódź.
Ale za nim powstał była Łódź. Łódź którą ktoś stworzył, wybudował i pielęgnował przez lata całe. Później byli następni.....
Zacznijmy więc od cząstki historii i garstki ludzi którzy to tworzyli.
Wielowyznaniowy Stary Cmentarz w Łodzi to na nim spoczeli bohaterowie powstania styczniowego, rewolucji 1905, wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej, łódzcy przemysłowcy oraz carscy urzednicy i zołnierze.
Chodźmy a po drodzę jeszcze Wam troszke przybliże niektóre postaci....
Zaloguj się, aby skomentować tę podróż
Komentarze
-
Smyczku, plusa za podróż daję już teraz, ale do spaceru po Starym Cmentarzu jeszcze wrócę. Pozdrawiam.
-
...powiedzenie, że cmentarz pięknieje nie brzmi szczególnie szczęśliwie...
...ważne jednak, że wynika z coraz większego zaangażowania wielu ludzi działających na rzecz warunków przywrócenia piękna już tak wielu pomników i jego przywracania następnym, że wynika także z coraz większej ofiarności "zwykłych" łodzian i wielu odwiedzających tę łódzką nekropolię... -
ooo!nie wiedzialam,ze taki piekny cmentarz jest w Lodzi, i na dodatek z taka iloscia dobrze zachowanych nagrobkow.
-
kilka bardzo pięknych grobowców, interesujące ...
-
Piękne, że cmentarz jest wielowyznaniowy i od początku chyba taki był (no bo jak inaczej w Łodzi?). Ciekawe nagrobki i kaplice. A nie dodałbyś jeszcze trochę tekstu?
-
Na tym cmentarzu od kilku lat, w dniu Wszystkich Świętych, łódzkie VIPy prowadzą zbiórke pieniążków na odnawianie poszczególnych grobów.Jest ich sporo w kolejce do "wypięknienia" ale na szczęście łodzianie mają gest i chętnie wypełniają puszeczki.Dziekuje Iwonko!!!
-
Ładna podróż Krzysiu, szkoda, że takie miejsca pomału odchodzą, w Poznaniu coraz trudniej spotkać takie nagrobki nawet na starych cmentarzach.